Ukupno: 251986

Dan sjećanja na žrtvu Vukovara
Autor: Administrator , 18. 11. 2019.

Učenici osmih razreda Osnovne škole Finida su zajedno sa svojim učiteljima prigodnim programom i paljenjem lampiona obilježili 18. 11. Dan sjećanje za sve poginule branitelje i građane Vukovara koji su toga dana nakon tromjesečne  opsade zauzele snage bivše JNA.

Program je pripremila knjižničarka Vahida Halaba koja je nakon uvodnih riječi o tom danu riječ dala profesoru povijesti Mauriziu Zennaru. Nakon kratkog predavanja o povijesnim danima borbe vukovarskih branitelja protiv višestruko premoćnog neprijatelja i velikoj hrabrosti svih koji su ostali u gradu i svih koji su ga branili do posljednjeg trenutka, prof. Zennaro je govorio o tragediji kad  je JNA ušla u Vukovar i stradanju građana i branitelja od kojih su mnogi ubijeni, odvedeni u logore, a svi preživjeli Vukovarci su bili prognani iz svoga grada. Učitelj vjeronauka Marijan Lončar govorio im je o svojim sjećanjima na ratne godine koje je proživio u blizini Vukovara kao šestogodišnji dječak i na dane prognanstva te povratka u razrušeno selo.
Učenici su čitali tekstove poginulog vukovarskog novinara Siniše Glavaševića koji je do posljednjeg dana izvještavao iz razorenog grada. Njegov posljednji tekst, usprkos ratu, razaranju i smrti govorio je o ljubavi i o gradu koji je bez obzira na sve u srcima ljudi koji taj grad svuda sa sobom nose.
Na kraju su kod zastava ispred škole u tišini zapalili lampione i održali minutu šutnje za sve poginule i ubijene za vrijeme i poslije opsade Vukovara.

B.J.

Slike možete pogledati u našoj Foto-galeriji.