Ukupno: 251965

Obilježavanje Mjeseca borbe protiv ovisnosti
Autor: Administrator , 20. 1. 2023.

U razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca učenici OŠ Finida obilježili su Mjesec borbe protiv ovisnosti.

Stručni tim Zdravog grada Poreč u suradnji sa stručnim timovima iz porečkih škola i ove je godine osmislio bogat program „Zajedno protiv ovisnosti“. Govorilo se o zdravim životnim izborima, o tome kako da mladi formiraju zdravu sliku sebe i tijela, o značaju potpore odraslih djeci i mladima tijekom odrastanja te o ovisnosti o supstancama, kocki, ovisnosti o hrani i drugim rizicima za zdrav rast i razvoj djece i mladih. Viši razredi su imali priliku učiti o navedenim temama kroz radionice i izradu zajedničkog plakata, a niži razredi kroz izradu likovnih radova na temu „Zdravi izbori Finidinih đaka“. Radovi učenika izloženi su u zajedničkim prostorima škole.

Sadržaj se nastavlja pod "opširnije"

Djeca i mladi su dobno i razvojno najosjetljivija skupina u populaciji i ujedno najrizičniji za razvoj ovisnosti. S ciljem prevencije ovisnosti i rizičnih ponašanja, naša je škola fokus usmjerila na donošenje odluka o zdravom i odgovornom ponašanju. Te su teme obrađene tijekom mjeseca borbe protiv ovisnosti kroz radionice i likovne radove učenika.

Učenici osmih razreda promišljali su o vlastitoj odgovornosti za donošenje odluka i posljedicama rizičnih ponašanja tijekom tribine „Zauzmi stav, odrasti neovisan!“ koju je vodio dr. Slavko Sakoman. Učenici su sudjelovali diskusijom i iskazivanjem svojih stavova te kritički pristupali rastućem problemu ovisnosti među mladima.

S učenicima sedmih razreda stručne suradnice održale su radionice pod nazivom „Znanjem do zdravlja“, s ciljem prepoznavanja štetnih utjecaja korištenja sredstava ovisnosti na zdravlje i povezivanja rizičnog ponašanja s mogućim štetnim posljedicama. Nadalje, učenici petih razreda sudjelovali su na radionici „Istina ili zabluda?“, tijekom koje su diskutirali o miskoncepcijama vezanim uz korištenje sredstava ovisnosti. Učili su o važnosti kritičkog promišljanja tijekom donošenja odluke o korištenju sredstava ovisnosti te posljedicama koje iz toga proizlaze. Tijekom navedenih radionica, s učenicima su se izrađivali radovi s prikazima naučenog. Prikupljeni radovi učenika petih i sedmih prikazani su u obliku zajedničkog plakata, koji je izložen u holu škole.

Učenice šestih razreda prisustvovale su radionici „Prevencija negativne slike tijela“ sa psihologinjom škole, s ciljem poticanja pozitivne slike o sebi i svome tijelu te prevencije nezdravih obrazaca hranjenja. Razredni odjel 6.c uključen je u provedbu preventivnog programa Agencije za odgoj i obrazovanje „Imam stav“, a baziran je na učenju životnih vještina i konceptu socijalnih utjecaja i promiče pozitivno i zdravo ponašanje, utječe na prevencija korištenja duhana, alkohola i drugih sredstava ovisnosti kod djece i mladih. Radionice s učenicima u sklopu navedenog programa provode stručne suradnice škole. Tijekom drugog polugodišta, planiraju se i roditeljski sastanci učenika 6.c razreda na temu održavanja zdravih odnosa adolescenata i roditelja te određivanja pravila i granica u odgoju.

Za niže razrede osmišljena je izložba likovnih radova učenika na temu „Zdravi izbori Finidinih đaka“ s naglaskom na donošenje dobrih izbora koji promoviraju zdrav način života i odupiranje ovisnostima. Radovi učenika izloženi su u holu škole. Neki su učenici sudjelovali i na likovnom natječaju za osnovne i srednje škole Istre na temu „Boje izbora“ u cilju preventivnog djelovanja i promocije životnih izbora. Radovi dviju učenica Područne škole Nova Vas i jedne učenice Matične škole poslani su na izložbu koja se održavala 1. prosinca 2022. godine u zgradi Pučkog otvorenog učilišta Poreč.

Stručne suradnice

Karla Marfan i Veronika Baf