Ukupno: 251900

Mjesec borbe protiv ovisosti
Autor: Manuela Košeto Nadinić, 23. 12. 2021.

Od 15. studenog do 15. prosinca obilježava se Mjesec borbe protiv ovisnosti. U našoj  je Školi obilježen kroz različite aktivnosti organizirane u sklopu programa Zdravog grada Poreč „Zajedno protiv ovisnosti“.  Mladi ljudi su dobno i razvojno najosjetljivija skupina u populaciji i ujedno najrizičnija za razvoj ovisnosti. S ciljem prevencije istog i učenja o zdravim izborima ponašanja naša je škola fokus usmjerila na zdrave izbore i provođenje slobodnog  vremena. Održane su brojne radionice za učenike i roditelje koje promoviraju zdrav način života i zdrave izbore te je izrađen informativni plakat za učenike s prikazom dostupne pomoći i podrške. Na plakatu naziva „Reci to glasno“ učenicima su navedeni kontakti kojima se mogu obratiti u slučaju nužde ili nošenja s rizičnim životnim situacijama.

Učenici osmih razreda promišljali su o primjerenom ophođenju mladih u vezama, s ciljem prevencije nasilja u mladenačkim vezama. U svakom od tih razrednih odjela održane su 2 interaktivne radionice. Učenici su bili pozvani na iskrenost, iskazivanje svojih stavova i diskusiju o važnim pitanjima u ljubavnim ali i drugim međuljudskim odnosima. Tema ih je jako zainteresirala te su otvoreno i kritički pristupali tom problemu sadašnjice.

S roditeljima učenika četvrtih razreda razgovaralo se o prednostima i izazovima tehnologije u odgoju djece. Predstavljeni su im rezultati provedene ankete s učenicima četvrtih razreda te su uspoređeni sa odgovorima roditelja. Također su im prezentirane znanstvene preporuke koje se odnose na vrijeme provedeno ispred ekrana te sadržaje primjerene djeci. Radionica je poticala roditelje na promišljanje i otvorenu diskusiju o problemskim područjima.

S učenicima četvrtih razreda održana je radionica o korištenju slobodnog vremena. Učenici su analizirali svoj dan i uvidjeli kako koriste vrijeme u kojemu nemaju obveza. Promišljali su o tome na koji način to utječe na njih, te su promišljali  o mogućnosti uvođenja boljih izbora, odnosno aktivnosti u svoj dan.

U razrednim odjelima sedmaša provedene su 3 radionice pod nazivom “Imati kontrolu nad svojim izborima“. Tijekom radionica učenici su raspravljali, igrali uloge, rješavali radne listiće i promišljali, a sve s ciljem učenja kako postići samokontrolu, kako donositi pametne životne odluke i kako se oduprijeti negativnom pritisku.

U holu škole izloženi su učenički radovi prikupljeni tijekom provedenih radionica, u kojima su istaknuti njihovi dobri izbori koji promoviraju zdrav način života i odupiranje ovisnostima.

Ugodne blagdane i sretnu Novu 2022. godinu žele vam vaše pedagoginje

Manuela i Karla.