E-twinning projekt – Europski dan jezika
Autor: Danijela Mihić, 5. 11. 2021.

Ove je školske godine učiteljica Manuela Mihelić, zajedno sa svojim 7.c razredom sudjelovala je u međunarodnom e-twinning projektu pod nazivom European day of Languages (Europski dan jezika). U projektu je sudjelovalo 26 škola iz cijele Europe, što je učenicima omogućilo ne samo sklapanje novih prijateljstva i komunikaciju na stranom jeziku, već i razvijanje tolerancije prema drugima.

Projekt je obuhvaćao razne aktivnosti, od izrade bookmarkera i plakat o svojoj zemlji, do izrade plakata o sigurnosti na internetu, pisanja i slanja razglednice, snimanja videa o svojoj školi i drugo.

Tekst se nastavlja se pod "opširnije"

Počevši od najranije dobi, vrlo je važno učiti strane jezike. Jezici su ono što nas povezuje s ostalim državama i narodima u svijetu. Poznavanje stranih jezika pomaže nam da napredujemo najprije u društvenom, a zatim i u poslovnom svijetu.

Europska komisija također shvaća važnost poznavanja stranih jezika te se u sklopu promoviranja jezika od 2001. godine obilježava Europski dan jezika. Mnoge škole diljem Europske obilježavaju taj dan. Osnovna škola Finida svake godine s učenicima obilježava taj dan kroz razne aktivnosti, od izrade plakata, kartica, učenja pozdrava na raznim jezicima te jezičnim kvizovima.

Na karti je moguće vidjeti koje su sve države sudjelovale u ovom projektu.

Projekt je obuhvaćao razne aktivnosti koje su se s učenicima provodile tijekom rujna i listopada. Učenici su izrađivali bookmarkere, plakat o Hrvatskoj, plakat o sigurnosti na internetu, pisali su razglednice te su snimili video u kojem predstavljaju sebe i svoju školu.

Na samom početku projekta, učenici su naučili koje su dobre i loše strane interneta, obraćajući pozornost na zaštitu svojih podataka te na pravilno ponašanje online. Učenici su u sklopu te aktivnosti naučili kako svoje osobne podatke ne smiju dijeliti na internetu te da moraju obraćati pozornost na način izražavanja.

Učenici su također izradili plakat na kojem predstavljaju svoj grad i svoju državu. Svi sudionici projekta izrađivali su i predstavljali svoje gradove i države pa su učenici na taj način mogli naučiti razne zanimljivosti o gradovima diljem Europe.

S ciljem povezivanja s drugim školama, učenici su izrađivali bookmarkere s riječima „HOPE“, „FRIENDSHIP“ i „LOVE“. Učitelji i učiteljice diljem Europe koji su sudjelovali u ovom projektu, složili su se kako su ove riječi najbolji izbor jer izražavaju vrijednosti koje kod učenika treba razvijati. Izrađeni bookmarkeri, zajedno s razglednicama poslani su na 25 adresa diljem Europe.

Europski dan jezika obilježava se svake godine 26. rujna, no kako je ove godine to bila nedjelja, učenici i njihovi učitelji obilježili su ga dan kasnije, odnosno 27. rujna. Na taj dan, dogovoren je i održan zoom sastanak sa svim državama koje su sudjelovale u ovom projektu. Na sastanku bili su prisutni i učenici iz tih škola zajedno s njihovim učiteljima i učiteljicama. Prema unaprijed dogovorenom rasporedu, svi učenici dobili su priliku reći nešto o svojim školama, svojem gradu i jezicima koje uče u školi, ali također i poslušati druge te naučiti nešto novo o drugim školama i državama.

Naše radove i naš trud, kao i razglednice i bookmarkere koji su poštom stigli iz drugih škola moguće je vidjeti na plakatu koji krasi zidove naše škole. Učenici mogu pročitati poruke koje su im poslali ostali učenici iz Europe, naučiti kako se ljubav, nada i prijateljstvo kažu na različitim europskim jezicima, od poljskog, mađarskog, francuskog do slovenskog, španjolskog i drugo.

Ovim projektom htjelo se kod učenika probuditi svijest o važnosti učenja stranih jezika. Također nadamo se da će ove aktivnosti i naš rad potaknuti i ostale učitelje u našoj školi na uključivanje u razne međunarodne e-twinning projekte kako bi se i svojim učenicima još više proširili vidike.

Projekt provela i tekst napisala: Manuela Mihelić