Ukupno: 251970

Svjetski dan mentalnog zdravlja
Autor: Manuela Košeto Nadinić, 9. 10. 2020.

Inicijativom Svjetske federacije za mentalno zdravlje i Svjetske zdravstvene organizacije, svake godine se, već od 1992.g, 10. listopada  obilježava kao Svjetski dan mentalnog zdravlja. Cilj obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja je javno osvješćivanje problema mentalnog zdravlja, poticanje javnih aktivnosti na području mentalnog zdravlja, unapređenje mentalnog zdravlja u programima javnog zdravstva, sve u cilju smanjenja tereta vezanog uz mentalne poremećaje.

Mentalno zdravlje podrazumijeva naše emocionalno, psihološko i društveno blagostanje. Svjetska zdravstvena organizacija definira mentalno zdravlje kao „stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale, može se nositi s normalnim životnim stresom, može raditi produktivno i plodno te je sposoban pridonositi zajednici“. Mentalno nam zdravlje pomaže u određivanju načina na koji se prilagođavamo zahtjevima današnjice, povezujemo se s drugima, rješavamo probleme i donosimo odluke. Mentalno zdravlje je važno u svakoj fazi života, od djetinjstva preko adolescencije do odrasle dobi.

S ciljem promicanja mentalnog zdravlja naših učenika ovog se tjedna u školi raspravljao o tome što nas čini sretnima. Pitanje „Što te čini sretnim/om?“ prožimalo se školom, a učeničke odgovore pronađite na sljedećoj mrežnoj poveznici: https://padlet.com/manuela_koseto/mentalno_zdravlje

Zavirite u nju, pogledajte što veseli naše učenike, što ih čini sretnima i mami im osmijeh na lica. Pronađite inspiraciju za vaše osmijehe, u nasmijanim srcima naših đaka!

Za kraj promislite, što vas čini sretnima? Može li bar ovog vikenda toga biti dvostruko, a tjedan  kasnije još toliko? Sreća je u malim stvarima, dopustimo sebi na ju doživimo i proživimo. smiley

U nastavku pogledajte nekoliko radova naših učenika u kojima su prikazali kako oni percipiraju mentalno zdravlje osobe.