Ukupno: 251957

OSNOVNA ŠKOLA FINIDA U AKCIJI PROIZVODNJE ZAŠTITNIH VIZIRA
Autor: Manuela Košeto Nadinić, 1. 4. 2020.

U Hrvatskoj je pokrenuta hvalevrijedna inicijativa proizvodnje zaštitnih vizira za medicinsko osoblje koje brine o obljenima od virusa COVID-19. Inicijativu je pokrenuo splitski student FESB-a Slaven Damjanović, u suradnji sa Hrvatskim studentskim zborom i udrugom IRIM – Croatian Makers. Oni su 3D printerom isprintali prve vizire. Nacrt je "open source" češkog "Prusa Research" laboratorija. Akcija je započela nakon što je organizator čuo sam apel ministarstva da od pojedinaca i tvrtki traže pomoć u zaštitnim maskama, rukavicama, dezinfekcijskim sredstvima i opremi za medicinske djelatnike pa su osmislili način kako im pomoći. Dosjetio se vizira koji čuva usta, nos i oči od virusa i sprječava kapljični kontakt pacijenta i zdravstvenog djelatnika. Vizir je najsličniji onome koji se koristi prilikom košnje trave, dugačak je oko 25 centimetara, težak 60 grama, a sastoji se od nosača koji se izrađuje u 3D printeru. Plastična folija kupuje se gotova i prilagođava nosaču, a montira se i elastična traka koja ide iza glave.

Ubrzo nakon inicijative akcija se proširila na područje cijele Hrvatske. U nju su već uključene brojne pravne i fizičke osobe.  Akciji proizvodnje zaštitnih vizira za hrvatske bolnice pridružila se i Osnovna škola Finida. Vrijedne ruke kolektiva Škole marljivo izrađuju zaštitne vizire služeći se 3D printerom.

Ovim putem kolektiv Osnovne škole Finida šalje apel svim građanima Poreča koji raspolažu  3D printerom, da se pridruže ovoj inicijativi. Zajednički pomognimo i pružimo potporu medicinskom osoblju koje se bori za pomoć obljenima.

Doprinesimo zajedno borbi protiv nevidljivog neprijatelja i pomoći onima koji se za nas bore dok se od nas jedino traži da #ostanemodoma.

U nastavku prilažemo obrazac koji molimo da ispune svi željni uključiti se u akciju: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeT4YJRNg2hJGugUzbU-C1B6VI8zu9CvfLyWBcx3vZnQNhmDg/viewform

Unaprijed zahvaljujemo na suradnji i šaljemo srdačne pozdrave iz virtualne zbornice Osnovne škole Finida.